Testament jest dokumentem, którym jeszcze za życia spadkodawcy można poukładać ważne kwestie spadkowe. Ten dokument warto przygotować, jego spisanie nie kosztuje zbyt wiele, a może znacznie przyśpieszyć cały proces związany ze śmiercią bliskiej osoby. Jednak są sytuacje, w których można mieć wątpliwości co do zapisów – jak powinny one wyglądać? Kiedy można podważyć ważność testamentu?
Testament – kiedy nie jest ważny?
Sporządzenie testamentu jest czynnością osobistą – nie można sporządzić tego dokumentu przez pełnomocnika. Testament, aby był ważny, musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego lub własnoręcznie. Testament musi być też podpisany przez osobę, która go składa i nie może być sporządzony wspólnie z innymi osobami.
Prawo jasno określa przypadki, które absolutnie anulują ważność testamentu. Nie będzie on ważny wtedy, kiedy:
- nie został napisany w stanie świadomym lub pozwalającym na swobodne podjęcie decyzji – czyli np. ktoś został zmuszony do napisania testamentu lub jego stan nie był w pełni świadomy, dotyczy to chorób psychicznych, chwilowej niepoczytalności, oburzenia alkoholem czy narkotykami, a także niepełnosprawności umysłowej;
- osoba sporządzająca testament została wprowadzona w błąd i w innej sytuacji tego dokumentu by nie sporządziła;
- został wymuszony i napisany pod wpływem groźby.
Czasami pojawiają się wątpliwości co do tego, czy dany dokument naprawdę przedstawia wolę zmarłego, czy raczej został on zmuszony do jego podpisania. W takiej sytuacji można podważyć zasadność tego dokumentu.
Jak podważyć testament?
Jeśli tylko spadkobiercy mają przypuszczenia co do tego, że testament nie został sporządzony w odpowiedni sposób, to mogą go podważyć. Należy jednak zrobić to w terminie maksymalnie 10 lat od śmierci spadkobiercy – po upływie czasu, nawet jeśli testament jest wadliwy i ma błędy, to i tak zostaje uznany za ważny.
Podważenie dokumentu może odbywać się tylko na drodze sądowej i chociaż testament sporządza się w kancelarii notarialnej lub własnoręcznie, to nieprawidłowości musi rozważyć sąd do sprawy cywilnych.